(daily lesson plans)
For Virtual & In Person Learners
Purchase Individual Units
Purchase Complete Guide
K-8

The daily doings of a teacher are growing every year! Let this day-by-day curriculum guide relieve the Language Arts part of the stress by providing a scope and sequence, lesson plans, state alignment, activities, and even motivation to help you navigate through the school year in reading and writing. Although the guides are highly comprehensive, you probably have some of your favorite lessons that you use to teach theme, summarization, idea development, introductions, conclusions, editing, revising, and more. With our hole-punched arrangement, keep your amazing lessons and simply insert them when that concept appears in the sequence. The unique hole-punched design also allows for rearrangement if your school or district implements a different scope and sequence. The essential concepts remain intact, all the while providing the freedom to place them in the order that best fits your needs.
A Look Into TBLA Daily Curriculum
Our complete, digital Google Classroom Units are TEKs and TRS aligned.
You will receive the following in each color-coded unit:
- Interactive Google Classroom slides with games and activities that will help students internalize content
- Teacher guide complete with helpful tips and download instructions.
- Answer keys for all student slides/activities
- Each unit is accompanied with an assessment
- A variety of passages included
- Question and answer choices aligned with passages
- Individual lesson TEKs correlations
- Interactive instructional videos
- A printable version for classroom use and for students that do not have access to technology
Writing
Reading Comprehension
Editing & Revising
What are my purchasing options?
Individual Units
Only Need a Few Lessons?
You may purchase the Google Classroom Lessons one unit at a time. This is a great option if you are looking to purchase the units as the year progresses or pick and choose the content areas that best fit your needs.
Just $2.00 Per Lesson Within Each Unit
Units start at $20 and are filled with jam packed brain-based activities and more.
Complete Guides

Digital
The digital version of the Google Classroom Curriculum contains interactive student slides and a PDF document containing the teacher key, assessments, TEKs correlations, and printable lessons for your students. You will receive a link to download your curriculum and digital classroom slides.

Printed
The printed version of the Google Classroom Curriculum contains the same content, games, and activities but in a hardcopy format only. This is the perfect option for teachers that prefer to hold the curriculum in their hands or for students that do not have access to smart devices. You will receive your curriculum via UPS.
Check Out Our Units Today!
Our Shop
Learn more
Learn more
Downloadable Flyer
View
View
Curriculum & Support
Rylie Stevenson